Mazury po raz kolejny udowadniają, że kryją w sobie skarby przeszłości o światowym znaczeniu. W okolicach Mrągowa archeolodzy natrafili na niezwykle rzadkie cmentarzysko koni z VI–VII wieku, które – jak podkreślają badacze – może całkowicie zmienić nasze rozumienie rytuałów i wierzeń dawnych Bałtów.
Przypadek, który odkrył historię
Odkrycia dokonano przez przypadek, podczas prac polowych po ulewnych deszczach. Myśliwi z Koła Łowieckiego „Śniardwy” zauważyli w ziemi połyskujące artefakty i bezzwłocznie powiadomili Polski Związek Eksploratorów. Tak rozpoczęły się szeroko zakrojone badania, w które zaangażowani są obecnie naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Polskiego Związku Eksploratorów.
Konie z ozdobami i tajemnicą
Znalezisko obejmuje szkielety koni zdobione motywami typowymi dla tzw. Grupy Olsztyńskiej – społeczności bałtyjskiej zamieszkującej region Warmii i Mazur we wczesnym średniowieczu. Jak tłumaczy dr Aleksandra Barejko z Uniwersytetu Warszawskiego i IAE PAN, każdy szkielet nosi charakterystyczne ozdoby, które można łączyć z warsztatami tej kulturowej podgrupy.
Mazury – archeologiczny skarbiec Europy
Według Tomasza Wasilewskiego z Muzeum Warmii i Mazur, region ten od wieków stanowi miejsce intensywnych badań archeologicznych. Zbiory lokalnych muzeów dokumentują imponującą wymianę kulturową, m.in. za sprawą szlaku bursztynowego. Mrągowo zyskuje dzięki temu miano „archeologicznej perły Mazur”.
Ofiarne konie i bałtyjskie rytuały
Rytualny charakter cmentarzyska, brak pełnego rynsztunku oraz bogate zdobienia wskazują, że konie mogły być składane w ofierze bogom lub towarzyszyć zmarłym wojownikom w zaświatach. To znalezisko dołącza do nielicznych przykładów pochówków zwierzęcych z tego okresu, rzucając światło na złożoność bałtyjskiej duchowości.
Współczesna archeologia w służbie przeszłości
Badania prowadzone są z użyciem nowoczesnych narzędzi, takich jak fotogrametria, umożliwiająca tworzenie precyzyjnych modeli 3D. Dzięki temu naukowcy mają nadzieję zrekonstruować codzienność, kulturę i wierzenia Grupy Olsztyńskiej – jednej z najbardziej zagadkowych społeczności w historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!